Steinmeier’in ‘döner diplomasisine’ tepki: ‘İtalya’ya pizza götürmezsin’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Türkiye ziyaretinde döner kesmesi, Almanya’da tepkilere yol açtı.

22-24 Nisan’daki Türkiye ziyaretine Berlin’den 60 kilo dönerle gelen Steinmeier, İstanbul’da verdiği davette döner kesmiş ve “Döner kebap, artık Almanya’nın ulusal yemeği haline geldi” demişti. Davete katılan konuklar döner yemek için uzun kuyruklar oluşturmuştu.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Almanya Cumhurbaşkanı’nın “döner diplomasisi” Almanya’daki Türkler tarafından “klişe bir hareket” olarak nitelendi.

Gazete, Almanya’da yaşayan çok sayıda Türk’ün sosyal medyada Steinmeier’i eleştirdiğini, Alman liderin Türkiye kökenlilere eşit birey olarak yaklaşmadığı yorumu yapıldığını aktardı.

‘NEDEN DÖNER?’

Gazeteci Ozan Demircan, Steinmeier’in Türkiye’yle ilişkilere vurgu yapmak için, döner yerine Covid aşışı geliştiren BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’yi ya da Almanya’nın bu yılki Oscar adayı yönetmen İlker Çatak’ı seçebileceğini ifade etti. Sosyal medya platformu X’teki mesajında Demircan, “Milyonlarca misafir işçi Alman ekonomisinin inşasına yardım etti. Almanya lideri ise Türkiye’ye kebapçı götürüyor” dedi.

Alman kamu televizyonu WDR’den Tuncay Özdamar da, Steinmeier’in döner kesmesini “klişe”olarak niteleyerek “İtalya’ya gittiğinizde pizza götürmezsiniz” ifadelerini kullandı.

Bazı Alman gazeteciler de Alman liderin bu hareketini “utandırıcı bir durum” diye yorumladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir