Emine Erdoğan sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi: Şiddeti kabul etmemiz mümkün değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ebeler ve Hemşireler günü nedeniyle Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde düzenlenen programa katıldı. Şehir hastanesinin Kadın Doğum bölümünde gerçekleştirilen yemek programına Emine Erdoğan’ın yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Necdet Sağlam ile çok sayıda ebe ve hemşire katıldı. Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yağlı boya tablo, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde çalışan hemşire Şeyma Aydın ise ebru sanatı ile yaptığı sakura ağacı tablosunu Emine Erdoğan’a hediye etti. 

“PEK ÇOK KAHRAMAN HEMŞİRE HİKAYEMİZİN OLMASI SAHİP OLDUĞUMUZ DEĞERLER HAZİNESİNİN SONUCUDUR”

Farsça’dan Türkçe’ye geçen ve ‘kardeş’ anlamına gelen ‘hemşire’ kelimesinin hastaların can yoldaşı olduğunu belirten Emine Erdoğan, “Tarihimizde zamanı değişse de mekanı bu toprakların şefkat zeminine sabitlenmiş pek çok kahraman hemşire hikayemizin olması da sahip olduğumuz değerler hazinesinin bir sonucudur. Örneğin Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Keyhusrev’in kız kardeşi Gevher Nesibe Hatun bunlardan bir tanesidir. Genç yaşta son nefesini verirken başkalarının derdine derman olmak arzusuyla kurulmasını vasiyet ettiği darüşşifa, kadim tedavi usullerimizin yanı sıra, müzik, koku ve renk terapileriyle, dünya tarihine geçmiştir. Ülkemizde modern hemşireliğin öncüsü kabul edilen Safiye Hüseyin Elbi, Kurtuluş Savaşı döneminde birçok cephede yaralı Mehmetçiğimize adeta annelik etmiştir. Milleti fark etmeksizin tedavi ettiği yaralı askerlerin hepsinin anne kelimesini sayıkladıklarını aktaran Safiye Hanım iki çocuğunu evde bırakıp gittiği cephelerde yüzlerce askerin annesi olmuştur” ifadelerini kullandı 

“KALBİMİZİN EN MÜSTESNA KÖŞESİNDE HEP SAKLANACAKTIR”

“Yaklaşık bir asır sonra, toprağın tarihte eşine az rastlanır bir şiddette sarsıldığı 6 Şubat depremlerinde benzer bir cesareti Gaziantepli Hemşire Şeyma göstermiştir’ diyerek sözlerini sürdüren Erdoğan, “Ayaklarının altındaki zemin kayarken ilk düşündüğü kendi canı değil, servisteki çocukları, baktığı hastaları oluşturuyor. Şeyma gibi afet bölgesinde gecesini gündüzüne katarak depremzede vatandaşlarımıza şifa eli uzatan sağlık çalışanlarımızın kahramanlık övgüleri milletimizin yüreğinin en derinine işlemiştir. Arama-kurtarma ekiplerindeki hemşire ve ebeler, afet sonrası müdahale ve destek süreçlerinde, binlerce canımızın, hayata tutunmasına vesile olmuşlardır. Özellikle, yakınları enkaz altındayken, başkalarının yarasına merhem olan sağlık çalışanlarımızın hatırası, kalbimizin en müstesna köşesinde hep saklanacaktır” diye konuştu. 

“BEYAZ REFORM SÜRECİ, ATILAN EN ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİR TANESİDİR”

Sağlık çalışanlarının çalışma şartlarını iyileştirmek amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın önemli adımlar attığını belirten Emine Erdoğan, “Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarını düzenlemek ve sorunlarını çözmek için hayata geçirilen Beyaz Reform süreci, atılan en önemli adımlardan bir tanesidir. Diğer yandan, insanı yaşatma ilkesini temel alan sağlık alanında, şiddeti kabul etmemiz mümkün değil. İyileştirmeyi, şifa vermeyi amaçlayan bu kutlu mesleğin mensupları, hayatlarının her döneminde saygı ve hürmeti hak ediyor. Bu nedenle, sağlık çalışanlarımızı hedef alan, şiddet eylemlerinin önlenmesi için yeni yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesini çok kıymetli buluyorum” dedi. 

‘ŞEHİT DÜŞMÜŞ BÜTÜN SAĞLIK NEFERLERİNE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM’

Konuşmasının sonunda ebe ve hemşireleri canı gönülden tebrik ettiğini dile getiren Erdoğan, “Filistin başta olmak üzere, savaş, çatışma, salgın gibi zorlu şartlarda hizmet veren tüm sağlık gönüllülerinin, insanlığın yüz akı olduğunu ifade etmek istiyorum. Ölümün, açlığın nefes aldırmadığı Gazze’de, bütün çabasını yine yaşamdan ve merhametten yana ortaya koyan bütün sağlık çalışanlarına, bir Müslüman, bir anne, bir insan olarak minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Şehit düşmüş bütün sağlık neferlerine Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı. 

“ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARDAN SONUÇ ALDIK”

Pandemi döneminde, 6 Şubat depremlerinde ve zor şartlarda çalışan Ebe ve Hemşirelerin çabalarını hiçbir zaman unutmayacağının altını çizen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, “Sağlık sistemimiz bildiğiniz gibi büyük bir değişimden geçti. Sağlık çalışanlarımız için iyileştirmeler yaptık. Şiddetin, vandallığın önüne geçmek için yaptığımız çalışmalardan gerçek anlamıyla önemli sonuç aldık. Özlük haklarında iyileştirmeler yaptık. Pek çok gelişme yasalarla kalıcı hale getirildi. Ebelerin yetki sınırlarını genişleten bir yasal düzenleme ise bu yılın başında yapılmıştır. Doğum sırasında gereken küçük tıbbi müdahalelerin yapılması güvence altına alınmıştır. Böylece ebelerimizin mesleki anlamda daha güçlü olmasını sağlamış olduk. Mesleki konumu güçlendirmiş, güçlendirilmiş ebelerimiz yakında normal doğum eylem planını birlikte uygulamaya koyacağız. Ebe ve hemşirelerimiz başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın insanüstü gayretlerini takdirle karşılamakla birlikte iş yükünü hafifletecek, istihdam politikalarına da büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir