Deprem Uzmanlarının İstanbul Anlaşmazlığı! Prof. Dr. Şükrü Ersoy ‘İlk Kez Bu Kadar Sinirleniyorum, Bu Bir Suçtur’ Dedi

CNN Türk canlı yayınına katılan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, iki deprem uzmanının İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarına çok sinirlendi.

Dr. Mehmet Salih Bayraktutan, İstanbul’da beklenen büyük depremin 150-200 yıl gecikeceğini savunmuştu.

Prof. Dr. Özgün Ahmet Ercan ise sosyal medya hesabından İstanbul, Ankara ve İzmir’de uzun süre deprem olmayacağını öne sürerek “Bir kere geldik bu dünyaya, yaşamın keyfini çıkar” tavsiyesinde bulunmuştu,

BU BİR SUÇTUR

İddialara sinirlenen Prof. Dr. Ersoy, “Jeojoloji ve deprem bilimiyle ilgisi olmayan açıklamalar. İlk defa bu kadar sinirleniyorum. 100 yıl-200 yıl deprem olmayacak demek vebal altında olmaktır ve bu da bir suçtur” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy şöyle konuştu:

Aslında birinin bu tür yalan yanlış açıklamalarına cevap vermeyi hiç sevmiyorum. Çok talihsiz bir açıklama, çok gayribilimsel bir açıklama. Açıklamanın içinde bile tutarlılık yok, paranoyak bir açıklama. İstanbul için Türkiye’nin en ciddi kurumları Kandilli gibi açıklamalar yapıyor. Bir an önce kentsel dönüşüm dediğimiz projenin hayata geçmesi ve tehlikeye dikkat çekilmesi için çalışıyoruz.

“DEPREM BİLİMİYLE İLGİSİ OLMAYAN AÇIKLAMALAR”

Vatandaş bu tür bir açıklamayı görünce vatandaş ‘demek ki hocalar saçmalıyor’ diyecek. Saçmalayan bir açıklama varsa bu açıklamadır. Jeojoloji ve deprem bilimiyle ilgisi olmayan açıklamalar. İlk defa böyle bir açıklama yapıyorum.

“İLK DEFA BU KADAR SİNİRLENİYORUM”

Marmara Denizi dünyanın en iyi bilinen denizlerinden biri haline geldi. Ciddi çalışmalar var buralarda. Ben tarih bilgisinden de yoksun olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlarımız bu tür gayribilimsel açıklamalara inanmasın. Elbette herkes açıklama yapabilir ama bu açıklamalar bilimsel verilere dayanmalıdır. Marmara yüzlerce bilim insanı tarafından çalışılmış yerlerden bir tanesi. Zaten 24 yıl gibi bir süre geç kaldık. İlk defa bu kadar sinirleniyorum.

“BU DA BİR SUÇ”

100 yıl-200 yıl deprem olmayacak demek vebal altında olmaktır ve bu da bir suçtur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir