Araç fiyatları değişti: Yine de kimse almıyor rekor geldi

Haber7

Pandemi sonrası tedarik sıkıntısı ve emtia fiyatlarındaki yükseliş, otomobil sektörünü fırsatçıların hedefi haline getirdi ve dengeler hızla değişiyor.

Son zamanlarda hükümetin kararlı adımları, otomobil piyasasında etkisini gösteriyor.

Tedbirler ve sıfır araç kampanyaları, piyasada dengeyi değiştirdi.

Otomobil satışları son 3 yılda fahiş fiyatlar, araç bulunamaması, sıfır araç stokları, aksesuar zorunluluğu, ve ikinci el fiyatlarının yüksek olması gibi sorunlarla boğuşuyordu.

ARAÇ SATIŞLARINDA 20 AY SONRA DURGUNLUK
Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Nisan ayı satış rakamlarını açıkladı. Otomotiv satışları 20 aylık bir döneminde ardından ilk kez düşüş yaşadı. 
 

80 bin adedin altında kalması beklenen satışlar geçen yılın anı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu. 

Geçen ay otomobil satışları yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 adede düştü, hafif ticari araç satışları ise yüzde 28,6 azalarak 14 bin 471’e geriledi. Böylece otomotiv pazarında satışlar 20 ay sonra ilk kez düştü.

FİYAT ARTIŞLARI FIRTINASI SONA ERİYOR

Şimdi alınan önlemlerle, stokçuların piyasadan çekilmesi ve sıfır otomobillerin artmasıyla, herkesin al-sat yaptığı bir piyasaya dönüştü.

Otomobilin yatırım aracı olmaktan çıkmasıyla, ikinci el ilan sayıları hızla artıyor.

KİMSE ALMIYOR: SATILIK 2. EL ARAÇLAR SAYISI 1 MİLYONA GELDİ

Satışların sert bir şekilde yavaşladığının diğer bir göstergesi de ilan sitelerinde 1 milyona yaklaşan rakamlar oldu. İkinci el otomobil piyasasında, sadece bir ilan sitesindeki satış ilanları Mayıs 2024 tarihi itibarıyla 934.355 kadar yükselerek yeni bir rekor kırdı. 
 

TİCARET BAKANLIĞI’NDAN YENİ ARAÇ SATIŞ KURALLAR

Ticaret Bakanlığı’nın taslağına göre, araç bayileri, taşıtın üretici veya distribütör tarafından yetkili satıcıya tahsis edilip vergilerinin ödendiği andan itibaren satış fiyatını artıramayacaklar. Ayrıca, alıcıdan satış fiyatının en fazla yüzde 10’u kadar ön ödeme alınabilecek.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir